Wielkopolski Portal Senioralny

Dziadkowie z Wehrmachtu

Dziadkowie z Wehrmachtu
   Pamiętamy, ile zamieszania zrobił fake news o dziadku z Wehrmachtu, wypuszczony przez Jacka Kurskiego w czasie kampanii prezydenckiej 2005. To był chwyt polityczny. A jak wyglądała prawda o udziale Polaków w wojsku niemieckim?

    Otóż w armii niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej służyło ok. 500 tysięcy Polaków, głównie Ślązaków i mieszkańców Pomorza. Nie mieli oni specjalnego wyboru, bo uznawani za Niemców, byli zmuszani do służby wojskowej. Głównym powodem braku sprzeciwu z ich strony była chęć przeżycia. Pod koniec wojny wielu z nich dezerterowało. Często przechodzili do oddziałów wojska polskiego zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Warto zauważyć jako ciekawostkę, że jeden z bohaterów „Czterech pancernych i psa” Janusza Przymanowskiego – Gustlik, bardzo lubiany przez czytelników i widzów, grany przez Franciszka Pieczkę, był dezerterem z Wehrmachtu, Ślązakiem. Ten fakt nikogo nie dziwił, bo to był częsty los młodych mężczyzn ze Śląska. Jego znajomość języka i obyczajów niemieckich jest w tej wojennej opowieści wykorzystywana jako niezwykły atut i traktowana często humorystycznie.    Autor powieści, pułkownik LWP, bliski ówczesnym władzom, traktował taki pogmatwany los swojego bohatera jako całkowicie normalny. Podobne liczne przypadki były udziałem mieszkańców Pomorza, także Kaszubów. Dziś trzeba spojrzeć na nie z historycznym dystansem.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego