Wielkopolski Portal Senioralny

Paczki i tajemnice

Paczki i tajemnice
   Był taki czas w Polsce, że przysyłano nam paczki z Zachodu. Było wówczas w Polsce zimno, ogromnie zimno, a na ulicach wielu miast stały Scoty, a przed nimi lekko zdezorientowani młodzi poborowi z długą bronią wymierzoną przeciwko swoim sąsiadom, a nawet rodzicom.

   Podobno dorobił się na nich obecny właściciel Polsatu. Dorabiali się też inni. Paczki wysyłano z różnych miejsc na świecie. Podobno najwięcej z Francji. Camiony, małe ciężarówki, rezydowały koło kościoła polskiego przy rue Saint Honore’, później, gdy było ich już za dużo, władze miasta udostępniły część Place de la Concorde, przy wejściu do Tuileries, w miejscu bardzo prestiżowym. Duże transporty jechały też z krajów Beneluxu i z Niemiec, oczywiście RFN. W ten sposób wyrażano solidarność z Polakami w stanie wojennym. Żywność, odzież, to przede wszystkim. Ale też kontrabanda dla podziemnej Solidarności. Puszki z książkami, częściami do nadajników radiowych, farbami drukarskimi i innymi niezbędnymi do działalności materiałami. Nawiązało się wtedy wiele kontaktów międzyludzkich, które przerodziły się w trwałe przyjaźnie. To dodatkowa wartość tych przesyłek.

   Warto przeczytać o tej trochę zapomnianej historii TUTAJ

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego