Wielkopolski Portal Senioralny

Prawo głosu!

Prawo głosu!
     Ponad sto lat temu 28 listopada 1918 roku kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Zdarzyło to się na podstawie dekretu, który wydał marszałek Józef Piłsudski.

    Podwójnie wolne - to słowa jednej z sufrażystek, która komentując dekret Piłsudskiego jednocześnie opisała ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich. Dekret oznaczał, że wyborcami w odrodzonej Polsce zostały wszystkie jej obywatelki i obywatele, którzy ukończyli 21. rok życia. W artykule 7 dekretu stwierdzano, że wyborcami do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze. Polki jako pełnoprawne obywatelki II RP udały się po raz pierwszy do urn wyborczych zimą 1919 r. Pierwszymi posłankami w historii polskiego parlamentaryzmu zostały: Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Gabriela Balicka, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Franciszka Wilczkowiakowa, Zofia Moraczewska i Anna Piasecka. Reprezentowały one wszystkie najważniejsze nurty polityczne, od socjalizmu, poprzez ruch ludowy, centrum - po ruch narodowy.

   „Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje” - napisała w sobotę na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Oprócz Mosbacher w załączonym filmie wystąpiły: Emer O'Connell (Irlandia), Shpresa Kureta (Albania), Božena Forštnarič Boroje (Słowenia), Leslie Scanlon (Kanada), Orsolya Zsuzsanna Kovács (Węgry), Siti Nugraha Mauludiah (Indonezja), Mary Thurston (Nowa Zelandia) i Mira Sun (Korea Południowa).
  

   My też jesteśmy dumni, że polskie kobiety uzyskały te prawa jako jedne z pierwszych po odzyskaniu niepodległości. Do dziś czynią z niego użytek dla wspólnego dobra!


Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego