Wielkopolski Portal Senioralny

Co się stało z naszym światem?

Co się stało z naszym światem?
   Nigdy nie byłem w Nowym Jorku. Nawet niespecjalnie za tym tęskniłem. Jest tyle miejsc na świecie, których nie widziałem, że byłoby co odwiedzić. Nowy Jork był dla mnie na odległym miejscu, USA to nie jest moje marzenie.

   Dużo czytałem o historii i współczesności tego wielkiego kraju. Wszystkim polecam Ludową historię Stanów Zjednoczonych od roku 1492 do dziś Howard’a Zinn’a. Są tam teksty Noam’a Chomsky’ego, Bernie’go Sanders’a. To bardzo pouczające. Jednak mało znane i słabo u nas uświadamiane. Często uznawane nawet za niewiarygodne, bo rujnujące stereotyp kraju wielkich możliwości. Nie dziwi więc sympatia wielu Polaków, granicząca nawet z uwielbieniem, dla przeciętnego, białego Amerykanina. Bo mentalnie są podobni, zwłaszcza na prowincji. Ale Nowy Jork jest zupełnie inny, kosmopolityczny, kolorowy i tłumny, a raczej był. Bo zajrzała do niego zaraza. Początkowo zlekceważona, także za przyczyną prezydenckiej nonszalancji, żeby się wyrazić łagodnie. Później strach zajrzał w oczy i doświadczenie śmierci dotkliwe, bo w najbliższym otoczeniu, wzięło górę nad pragnieniem normalności. Opustoszały miejsca, które były symbolicznymi dla nowojorskiego stylu życia, głośne, ruchliwe, miejsca spotkań, różnych wydarzeń, tętniące tym światowym blichtrem, nad którymi unosił się zapach pieniędzy, dużych pieniędzy.


   A dziś przemykają tam jedynie pojedyncze postacie i nieliczne samochody. Stoliki restauracyjne na chodnikach nie dość, że oddalone od siebie bardzo, to w większości wolne, chętnych brak. To martwe centrum wielkiego miasta ma wymiar symboliczny. Tak łatwo życie społeczne zamienić w zamknięty, zatomizowany, opustoszały teren. W świat obawy o życie, w pełni uzasadnionej. Kiedyś Nowy Jork był znany z filmów grozy, dziś jest ona codziennością, której współczuję mieszkańcom światowej metropolii. Czy i kiedy wróci do niej normalność? Nikt nie wie. Tym bardziej nie chcę tam być teraz. Ale tym chętniej poleciałbym tam, aby przywitać powrót starego porządku....

Więcej w tej kategorii: « Celebryci z Berlina Kane rekordzistka »

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego