Wielkopolski Portal Senioralny

Urodziłam się przed wojną

Urodziłam się przed wojną
     Dzieciństwo spędziłam w Rawiczu. Wówczas było to przygraniczne miasteczko z trzech stron otoczone granicą z Niemcami.

    Urodziłam się dziewięć lat przed wojną. We wrześniu 1939 roku wyjechałam wraz z mamą i młodszym bratem daleko stąd. Po wielu dniach podróży w towarowych wagonach wysiedliśmy gdzieś pod Lwowem. Jednak po kilku dniach nalotów niemieckich samolotów do naszego domu weszli radzieccy żołnierze. Jakimś cudem udało się nam przekroczyć granicę z Niemcami. Mama skończyła niemiecką szkołę powszechną i potrafiła porozumieć się z okupantem. Po jakimś czasie dotarliśmy do naszego domu w Ostrowie Wielkopolskim. Tam udało mi się przeżyć całą okupację. Po zdaniu przyśpieszonej matury wyjechałam na studia do Poznania, gdzie poznałam mojego męża. Wspólnie przeżyliśmy czasy stalinowskie, gomułkowskie, gierkowskie oraz stan wyjątkowy 1982 roku. Wkrótce później przeszliśmy na emeryturę. Po kilku latach mój mąż umarł, a ja od wielu lat żyję sama. Mam 90 lat i życzę innym tego samego.

    Tekst powstał w ramach projektu dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania w ramach zadania Centrum Inicjatyw Lokalnych - Regrantingowe.

 

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego