Wielkopolski Portal Senioralny

Nasze historie

Najstarsza Polka

    Nie od dzisiaj wiadomo, że społeczeństwo starzeje się. Zawdzięczamy to głównie rozwojowi medycyny. Przykładem na to jest 115 letnia Polka.
Czytaj dalej...

W obronie języka

     Język jest tworem żywym. Stale ewoluuje. Wpływ na jego zmiany ma codzienna praktyka i sposób w jaki porozumiewamy się między sobą. Bardzo mocno na jego rozwój  wpływa literatura i czytelniczy do niej stosunek, a szczególnie jego powszechność zwłaszcza. A z tym coraz gorzej.
Czytaj dalej...

Życie zaczyna się po 90-tce

      Zawsze, gdy słyszę, że starzy ludzie z czymś sobie nie radzą w nowoczesnej rzeczywistości, zwłaszcza cyfrowej, coś się we mnie buntuje. Mam prawie 70 lat, zawodowo nigdy nie zajmowałem się informatyką, a z komputerami żyję około 36 lat, z różnymi modelami i funkcjami.
Czytaj dalej...

Dziadkowie z Wehrmachtu

   Pamiętamy, ile zamieszania zrobił fake news o dziadku z Wehrmachtu, wypuszczony przez Jacka Kurskiego w czasie kampanii prezydenckiej 2005. To był chwyt polityczny. A jak wyglądała prawda o udziale Polaków w wojsku niemieckim?
Czytaj dalej...

Polscy pionierzy w Ameryce

    To jest historia wręcz nieprawdopodobna. W dniu 1 października 1608 roku Polacy wylądowali w forcie Jamestown. Rok wcześniej fort zbudowali Anglicy. Wraz z Polakami przybyli też Niemcy. Wszyscy przyczynili się do tworzenia zalążków przyszłych Stanów Zjednoczonych.
Czytaj dalej...

Paczki i tajemnice

   Był taki czas w Polsce, że przysyłano nam paczki z Zachodu. Było wówczas w Polsce zimno, ogromnie zimno, a na ulicach wielu miast stały Scoty, a przed nimi lekko zdezorientowani młodzi poborowi z długą bronią wymierzoną przeciwko swoim sąsiadom, a nawet rodzicom.
Czytaj dalej...

Dom na Montmartrze

    Gdy pierwszy raz wjeżdżałem na Montmartre ktoś, kto mi towarzyszył pokazał dom Dalidy pod numerem 11 rue d'Orchampt . Ten, w którym kilka lat później popełniła samobójstwo.
Czytaj dalej...
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego