Wielkopolski Portal Senioralny

Adio Pomidore

Adio Pomidore
     Niedawno w wieku 95 lat odszedł od nas wybitny polski aktor - Wiesław Michnikowski. Pamiętamy go szczególnie z znanej roli Jego Ekscelencji w „Seksmisji”. Starsze pokolenie zna tego artystę, jako wykonawcę słynnych przebojów z Kabaretu Starszych Panów - ,,Wesołe jest życie staruszka" czy ,,Addio pomidory”.

     Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922r. w Warszawie. Zgodnie z tradycjami rodzinnymi miał zostać księdzem. Jednak tuż po wojnie, w 1946 roku, zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej Karola Borowskiego w Lublinie. Po uzyskaniu dyplomu grał w teatrze w Lublinie, a później przeniósł się do Warszawy. Uważał się głównie za aktora teatralnego. Zagrał wiele ról w sztukach Sławomira Mrożka. Współpracował z Leonem Schillerem, Aleksandrem Bardinim, Konradem Swinarskim, Jerzym Kreczmarem, Andrzejem Łapickim  oraz Zygmuntem Hibnerem. W Teatrze Współczesnym pracował z Erwinem Axerem. Tam poznał Mieczysława Czechowicza, z którym później występował w Kabarecie Starszych Panów. Do dziś pamiętamy jego skecze  z tego kabaretu. Zagrał w wielu filmach telewizyjnych. Podkładał głos w filmach animowanych. Młodzi widzowie pamiętają go z postaci Papy Smerfa. W filmie grał głównie postacie drugoplanowe. Chociaż w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego zagrał znaczącą rolę Jej Ekscelencji. Ten starszy Pan w kapeluszu i prochowcu nie przypuszczał pewnie jak nam, jego widzom, jest teraz smutno, że go więcej nie zobaczymy i nie usłyszymy.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego