Wielkopolski Portal Senioralny

Jacek Lech - Bądź dziewczyną z moich marzeń

Jacek Lech - Bądź dziewczyną z moich marzeń
     Nie jedno kobiece serce szybciej biło, gdy śpiewał Jacek Lech. Był ulubieńcem, zwłaszcza żeńskiej, widowni.

   Jacek Lech (właściwie Leszek Zerhau) urodził się 1947 roku w Bielsku-Białej. Już w szkole założył amatorską grupę. Od debiutu w zespole Czerwono-Czarni (1966) piosenką „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, zyskał dużą popularność. W 1967 roku na festiwalu w Opolu wyróżniono piosenkę „Pozwólcie śpiewać ptakom”. Z Czerwono-Czarnymi wystąpił, jako support, przed koncertem The Rolling Stones w Warszawie. Brał udział w wystawieniu mszy beatowej „Pan przyjacielem moim”. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi założył własną Nową Grupę. Album „Bądź szczęśliwa” otwierał jego solową karierę. Występował na festiwalach w Opolu i Kołobrzegu, na których otrzymał honorowy Złoty Pierścień, w 1983 roku i Srebrny Pierścień, w 1986. Koncertował w kraju i za granicą, w Jugosławii, na Węgrzech, w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 2005 roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”.

    Rok później zdiagnozowano u niego złośliwy nowotwór przełyku. Walczył z chorobą ponad rok. Wspierali go koledzy z estrady, organizując koncerty, z których dochód przeznaczony był na leczenie. Z chorobą nie wygrał. Zmarł 25 marca 2007. Jego grób znajduje się na cmentarzu w   Bielsku- Białej - w mieście, gdzie się urodził.

438 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę