Wielkopolski Portal Senioralny

„Odkryłem skarb” - Maria Koterbska

„Odkryłem skarb” - Maria Koterbska
     Tak powiedział o niej po przesłuchaniu w 1949 roku Jerzy Harald szef Orkiestry Rozgłośni Śląskiej PR oraz gospodarz kultowych „Melodii świata”. Od tej pory była gwiazdą tych audycji. Niestety radość nie trwała długo. Ten niewątpliwie amerykański styl śpiewania nie podobał się ówczesnym władzom. Ale pamiętajmy, że były to najmroczniejsze czasy stalinizmu. 

    Wówczas zapadła taka decyzja: „Możecie sobie śpiewać na koncertach, poza Warszawą, ale w radio was nie będzie” i tak było przez kilka lat. 18 marca 1954 r. urodził się Roman Frankl, jedyny syn Marii Koterbskiej. A wkrótce też kolejna radość : zaproszenie z Warszawy do udziału w koncercie z okazji dziesięciolecia „Życia Warszawy” – z transmisją radiową. „Pofrunęły marynarki. Ludzie wprost wrzeszczeli. Nie było mowy, żebym mogła zejść ze sceny. Szał kompletny, nie do opisania. W tym momencie pomyślałam, że po tym nie pozwolą mi już nigdy więcej w Warszawie wystąpić. Raz i do widzenia. Naturalnie musiałam bisować, bisować, bisować… (…) W efekcie bisowałam czternaście razy. Tymczasem na zewnątrz hali Milicja Obywatelska utworzyła kordony, by zapanować nad tłumem wychodzących” – wspominała piosenkarka.

    Ale wcześniej skończył się stalinizm, bo umarł Stalin i dopuszczono na estrady wykonawców, którzy nie powielali już radzieckich wzorów. Kariera Koterbskiej rozkręciła się na dobre. W 1963 r. wzięła udział w 3. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Sopocie. W polskich eliminacjach zdobyła II nagrodę poetycką piosenką Jerzego Millera do muzyki Marka Sarta „Odejdź smutku”. Później było już tylko lepiej. Jej największe przeboje to m.in. „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela", „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i „Parasolki”. W repertuarze miała 1,5 tys. piosenek. Teksty dla niej pisali Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka. "Śpiewałam ponad pięćdziesiąt lat i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś mnie totalnie skrytykował, nie było żadnych napaści na moją osobę. To zdumiewające. Nie osiągnęłam wielu celów, które zamierzałam na początku mojej artystycznej drogi. Przecież chciałam być aktorką. Szkoda, że nigdy nie zagrałam w filmie muzycznym" – mówiła po latach Maria Koterbska.

  Maria Koterbska zmarła 18 stycznia 2021 roku. Miała 96 lat.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

84 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę