Wielkopolski Portal Senioralny

Krystyna Konarska – „Przyjdzie po mnie ktoś”

Krystyna Konarska – „Przyjdzie po mnie ktoś”
    W dniu 8 marca 1941 roku w Berlinie urodziła się Krystyna Konarska piosenkarka i aktorka. Już niewielu z nas pamięta tę niezwykłą postać, ale jej piosenki nadal rozpalają nasze zmysły.

    Pochodzi ze Śląska Opolskiego. Podczas II wojny światowej jej matka pracowała w służbach medycznych w Berlinie. Ojciec zginął zanim przyszła na świat. Wychowywali ją dziadkowie w maleńkiej wiosce nieopodal Kędzierzyna-Koźla. Śpiewała na weselach. Nie ukończyła Liceum Pedagogicznego do którego uczęszczała w Opolu. Zakochała się i wyszła za mąż. Poznali się na jakimś weselu. Potem wystąpiła w konkursie piosenki organizowanym dla młodzieży przez Radio Opole i zaproszono ją do Warszawy. Zaopiekował się nią m.in. Jerzy Abramowski i Wojciech Młynarski. Również filmowcy zwrócili uwagę na jej nieprzeciętną urodę. Wystąpiła w serialu „Wojna domowa” oraz filmach „Święta wojna” i „Pingwin”. W tym ostatnim zagrała główną rolę u boku Zbigniewa Cybulskiego.

    W tym czasie zdobyła sławę i liczne nagrody za wykonanie takich piosenek jak „Jesienny pan”, „Doliny w kwiatach”, czy „Przyjdzie po mnie ktoś”. W 1967 roku wyjechała do Paryża gdzie występowała m.in. w słynnej „Olimpii”. Wówczas poznała gwiazdę piosenki francuskiej Salvatore Adamo. Zaproponował jej, aby pojechała z nim na tournee. Koncertowali razem przez dwa lata. Stała się popularna. Pisali dla niej znani francuscy kompozytorzy, nagrywała kolejne płyty. Poznała także osobiście Okudżawę i śpiewała jego piosenki. Obecnie mieszka w Niemczech. Wciąż jednak pracuje i zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. Dzisiaj ma 79 lat.

Media

{YouTube}
{/YouTube}

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego