Wielkopolski Portal Senioralny

Romuald Lipko i jego "Jolka"

Romuald Lipko i jego "Jolka"
    Mówią o nim, że był największym polskim kompozytorem muzyki popularnej XX i XXI wieku. Napisał niezliczoną ilość przebojów.

   Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Ukończył podstawową szkołę muzyczną, a z Liceum Muzycznego został wydalony za udział w programie telewizyjnym. Jednak jego pasja muzyczna spełniła się w zespole „Budka Suflera”. Skomponował większość piosenek tej grupy. Do największych z nich należą  m.in. „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Cień wielkiej góry” oraz  „Bo tanga trzeba dwojga”. Należy podkreślić, że komponował również dla innych polskich wokalistów. Dla Anny Jantar napisał „Nic nie może wiecznie trwać”, dla Urszuli „Latawce, dmuchawce, wiatr”, a dla Zdzisławy Sośnickiej „Aleję gwiazd”. Skomponował także muzykę do piosenek m.in. Ireny Santor, Maryli Rodowicz i  Ireny Jarockiej. Jego muzykai stała się kanonem dla wielu pokoleń Polaków. Romuald Lipko zmarł 6 lutego 2020 roku.

    Zapraszamy Państwa do wysłuchania jego piosenki śpiewanej wspólnie z zespołem przez pół miliona osób.

Media

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego