Wielkopolski Portal Senioralny

Luboń - Szlak Architektury Przemysłowej

Luboń - Szlak Architektury Przemysłowej
      W sobotę 28 października odbędzie się wycieczka „Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej”. Uczestnicy odwiedzą sześć miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem Lubonia. 

     Będzie można obejrzeć pochodzącą z 1907 roku, ponad trzystumetrową halę magazynową, zaprojektowaną przez Hansa Poelziga, twórcę Wieży Górnośląskiej (czyli wieży MTP), dawną fabrykę drożdży, nawiązującą architekturą do średniowiecznych zamków, a także zakłady przetworów ziemniaczanych. Oba obiekty pochodzą z pierwszej dekady XX wieku. Będzie można odwiedzić również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkową szkołę, dworzec i osiedla robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem. Szlak jest wspólną inicjatywą Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach. Projekt współfinansowany jest przez Powiat Poznański. Wycieczki autobusowe odbywają się w grupach dwudziestoosobowych w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. 10 - 13. Autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po obiektach architektury przemysłowej oprowadza historyczka, regionalistka i miłośniczka Lubonia - dr Izabella Szczepaniak. Trudno oprzeć się takiej pokusie.

    Luboń jest gminą miejską sąsiadujacą z Poznaniem. Liczy ponad 31 tyś. mieszkańców. Działa tutaj Miejska Rada Seniorów oraz Luboński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

1 komentarz

  • Seniorita
    Seniorita piątek, 24, listopad 2017 23:35 Link do komentarza

    To jest coś nieprawdopodobnego!
    Swój słynny ekspresjonistyczny film "Metropilis" niemiecki filmowiec realizował w przedwojennym Luboniu.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego