Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje Wielkopolski - Muzeum wojen napoleońskich

Atrakcje Wielkopolski - Muzeum wojen napoleońskich
     Dużą radość sprawi każdemu seniorowi odwiedzenie jedynego w Polsce Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach. Znajduje się ono 7 kilometrów od Jarocina na trasie z Poznania do Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. 

     W samym środku miejscowości przy głównej drodze znajduje się okazały pałac. Budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku i utrzymany jest w stylu neobarokowym. Po wojnie w pałacu mieścił się oddział Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach. Został pieczołowicie odrestaurowany i znajduje się w nim hotel oraz restauracja, która serwuje dania w zupełnie przystępnych cenach. W przylegającym do pałacu parku znajduje się późnobarokowy dworek. To właśnie w nim znajduje się muzeum. Można w nim zobaczyć dwie dioramy - makiety przedstawiające bitwy pod Raszynem i pod Waterloo. Ekspozycja zawiera 10 tysięcy figurek żołnierzy, z czego połowa rozstawiona jest na makietach. Pozostałe przedstawiające różne formacje wojsk znajdują się w gablotach. Ponadto w muzeum można zobaczyć broń, mundury, monety, odznaczenia oraz książki i dokumenty z epoki. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona oraz jego włos. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 12 do 16. Cena biletu wstępu wynosi 10 zł.

46 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę