Wielkopolski Portal Senioralny

Noc jest Wielka!

Noc jest Wielka!
     Dla wyznawców prawosławia i w Kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego, tak jak i dla wszystkich innych chrześcijan, Wielkanoc jest nazwywna też Paschą, Zmartwychwstaniem Chrystusowym, czy Zmartwychwstaniem Pańskim.

   Dla Chrześcijan Święta Wielkiej Nocy są najważniejszym w roku momentem życia liturgicznego. Co prawda w Polsce święta Bożego Narodzenia stały się tymi najważniejszymi, ale to chyba wynika z czegoś innego. Tak jakoś wyszło, że gwiazdor, zwany także świętym Mikołajem jest ważniejszy niż zajączek wielkanocny. Ale nie we wszystkich krajach chrześcijańskich tak jest. U naszych sąsiadów duchowym przygotowaniem do wielkiego święta jest czterdziestodniowy Post zwany Wielkim lub czterdziestnicą - pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa, po chrzcie w Jordanie i przed rozpoczęciem działalności publicznej. W Kościele prawosławnym Wielki Post poprzedzony jest czterotygodniowym przedpościem, będącym wstępem i pierwszym etapem całego liturgicznego zespołu obrzędowego, zarówno obchodów wielkopostnych jak i paschalnych.

   A święcenie pokarmów wielkanocnych, to tylko takie jasełka. Nie oddają one głębi duchowej tego święta!

Media

{YouTube}
{/YouTube}

7 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę