Wielkopolski Portal Senioralny

Barbara Kraftówna

Barbara Kraftówna
    Któż z nas nie pamięta Honoratki z serialu „Czterej pancerni i pies”. Inni może zapamiętali ją również z roli siostry Wołodyjowskiego w serialu „Przygody pana Michała”.

   W wieku 93 lat odeszła od nas Barbara Kraftówna. W ostatnich latach mieszkała w domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Urodziła się w Warszawie. Podczas wojny brała udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. Oprócz aktorstwa miała lekcje pantomimy, uczyła się też tańca. Od 1945 r. Studio działało przy Teatrze Starym w Krakowie, ale już w kolejnym roku Iwo Gall wraz z kilkoma uczniami, wśród nich z Krafftówną, wyjechał do Teatru Wybrzeże. Kraftówna występowała na scenie, w teatrze telewizji i w filmach. Można ją było podziwiać w „Jak być kochaną”, „Nikt nie woła”, czy „Rękopisie znalezionym w Saragossie”. Chociaż wszystkim najbardziej zapadła w pamięci rola Honoratki w serialu „Czterej pancerni i pies”.   W 1982 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wyjazd wiązał się z wcześniejsza propozycją zagrania w witkacowskiej Matce po angielsku. Pobyt za oceanem, planowany początkowo na pół roku, przeciągnął się do kilkunastu lat. Krafftówna zamieszkała początkowo w San Francisco, a później w Los Angeles, nie porzucając aktorstwa. Grała w polonijnym teatrze, wyreżyserowała Kram z piosenkami Leona Schillera. Przez lata współpracowała z zespołem studenckim Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Los Angeles. W 1997 r. przyjechała do Polski ze spektaklem Biesiada u hrabiny Kotłubaj Witolda Gombrowicza. Rok później zdecydowała się na powrót do Polski.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego