Wielkopolski Portal Senioralny

27 grudnia świętem narodowym

27 grudnia świętem narodowym
   Dla Wielkopolan nie 11 listopada, a 27 grudnia był najważniejszym świętem. Dlaczego? To proste, bo Marszałek Piłsudzki nie uznawał Wielkopolan. Ponad półtora miesiąca później rozpoczęli oni jedyne w historii zwycięskie polskie – Powstanie Wielkopolskie. Od tego roku dzień 27 grudnia będzie świętem państwowym.

    Tajemnicą poliszynela jest fakt, że po śmierci Józefa Piłsudzkiego w berlińskiej kateterze odbył się symboliczny pogrzeb marszałka. To wówczas po raz ostatni progi świątyni rzymsko-katolickiej przekroczył Adolf Hitler. Warto dodać, że pod koniec września 1939 roku Polacy powracający z tzw. ucieczki na dworcu kolejowym zobaczyli ogromny portret Marszałka w otoczeniu swastyk…Wielkopolanie zawsze charakteryzowali się pracą organiczną. Byli patriotami i mimo, że nie wierzyli w sukces kolejnych (ich zdaniem nieprzygotowanych zrywów wolnościowych), to zawsze dostarczali powstańcom broń. Bez niej mogliby oni strzelać z procy!

    Dlatego należy się ogromne uznanie dla środowisk, które doprowadziły, że dzień 27 grudnia, po stu 113 latach będzie świętem narodowym.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę