Wielkopolski Portal Senioralny

Abakanowicz – wystawa prac

Abakanowicz – wystawa prac
   Do 24 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu dostępna jest wystawa Magdaleny Abakanowicz o enigmatyczym tytule „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Przez 25 lat prowadziła ona zajęcia zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

 

   Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek – zajmowała się rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy dyscypliny. Urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach pod Warszawą, zmarła w wieku 87 lat,. Magdalena Abakanowicz w1954 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Jej pierwszym ważnym, samodzielnym dokonaniem stały się powstałe na początku lat 60. przestrzenne tkaniny, a właściwie miękkie formy rzeźbiarskie, które od jej nazwiska zyskały miano abakanów.

    W następnych latach realizowała wiele projektów, zwykle monumentalnych. Większość jej prac Abakanowicz umiejscowionych jest w przestrzeni otwartej różnych zakątków świata. Największa z tego rodzaju realizacji to grupa 112 postaci wykonanych z żeliwa, zatytułowana "Nierozpoznani" znajduje się jednak w kraju, w poznańskim parku na Cytadeli. Magdalena Abakanowicz w latach 1965–1990 prowadząca zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, profesor wizytująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

   Wystawa w poznańskim Muzeum Narodowym stanowi przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień rozwijających się na przestrzeni lat w jej twórczości. Otwiera ją prezentacja kilkunastu monumentalnych prac artystki wykonanych w technice tkackiej. Szczegółowe informacja na temat wystawy znajdują się na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Wystawa potrwa do 24 października.

 

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego