Wielkopolski Portal Senioralny

Polski Bond

Polski Bond
   Zmarł Bronisław Cieślak, dziennikarz, aktor, poseł, rzecznik prasowy klubu SLD. Człowiek lubiany, życzliwy, dowcipny, błyskotliwy. W latach siedemdziesiątych wcielił się w postać porucznika Sławomira Borewicza w bardzo popularnym serialu „07 zgłoś się”.

   To był bez wątpienia serial propagandowy. Miał ocieplać wizerunek milicji i pokazać, że są w niej ludzie nowej formacji, którzy mają dystans do niechlubnej, przaśnej przeszłości Milicji Obywatelskiej. Serial powstał przecież w 1976 roku (!) i utrzymywał się w ramówce do roku 1987. Borewicz to postać wyraźnie inna niż pracujący z nim zarówno przełożeni, jak i koledzy. Jest nowoczesny w myśleniu i wyglądzie. Przystojny, swobodnie i modnie ubrany. Jest także wysportowany, a nade wszystko podobający się kobietom, można nawet powiedzieć uwodziciel, łamacz serc. Nie traci jednak z oczu swoich powinności. Jest wierny misji, jaką mu wyznacza służba w milicji i ustrojowe ideały. Jednak już z pewnym dystansem i swobodniejszym myśleniem o rzeczywistości PRL. Może właśnie dlatego zdobył sympatię publiczności i to szerokiej. Film był chętnie oglądany także ze względu na dobre scenariusze, sprawną realizację, dobre aktorstwo.


   Śmierć aktora, a i w jakimś sensie bohatera serialu, pozwoliła TVP na powtórkę kilku odcinków i to w niedzielny wieczór w głównym programie, choć wiadomo, że stacja preferuje raczej negatywny stosunek do przeszłości peerelowskiej, zwłaszcza do działań ówczesnych służb mundurowych. Tak czy owak starsi widzowie mogli przypomnieć sobie serial z czasu młodości, a młodzi zobaczyć, że potrafiono wówczas zrobić film rozrywkowy, którego dziś nikt się nie musi wstydzić.

1 komentarz

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego