Wielkopolski Portal Senioralny

Film: „Aktorka”

Film: „Aktorka”
   Elżbieta Czyżewska, trochę nieoczekiwanie, stała się wielką legendą polskiego kina. „Cybulski w spódnicy” – mówili o niej żartobliwie koledzy po fachu.

    Elżbieta Czyżewska urodziła się na rok przed wybuchem II wojny światowej. W 1960 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Popularność zdobyła dzięki wczesnym komediom Stanisława Barei. W 1967 roku wyjechała do USA, gdyż jej mąż amerykański korespondent został uznany w Polsce za persona non grata. W Ameryce nie udało jej się kontynuować kariery, grała głównie epizody. Film dokumentalny Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej skupia się właśnie na tym etapie życia i kariery artystki. Swoje wspomnienia prezentują m.in. Meryl Streep, Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz. Filmowy portret aktorki nie pomija także jej trudnej biografii – zmagań z alkoholizmem, nieudanym małżeństwem i zawiedzionymi nadziejami na zagraniczną karierę.

    Elżbieta Czyżewska zmarła w 2010 roku w Nowym Jorku. Pochowana została na Cmentarzu Wojskowym na Powiązkach. Aby zobaczyć film wystarczy nacisnąć TUTAJ.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego