Wielkopolski Portal Senioralny

Pamiętają o nas!

Pamiętają o nas!
W pierwszych dniach października w Poznaniu rozmawiano o działaniach dużych miast europejskich na rzecz seniorów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele niemieckiego Hanoweru, francuskiego Rennes oraz Poznania i Województwa Wielkopolskiego.

Spotkanie odbyło się w ramach Samorządowego Trójkąta Weimarskiego. Przedstawiono na nim działania na rzecz osób starszych, jakie realizowane są w poszczególnych regionach. W  dwustutysięcznym Rennes władze skoncentrowały się na realizacji zadań wynikających z przynależności do sieci miast przyjaznych starzeniu się. Planują więc stworzenie m.in. mieszkań dla seniorów wraz z usytuowanymi w pobliżu sklepami, przychodniami i aptekami. W okolicy działają także ośrodki międzypokoleniowe, w których odbywają się zajęcia dla seniorów. Natomiast w półmilionowym Hanowerze wytyczono w poszczególnych dzielnicach obszary przeznaczone dla osób starszych. Prowadzone są w nich szczegółowe badania dotyczące potrzeb seniorów. Aktualnie w obszarach senioralnych Hanoweru prowadzone są dwie ciekawe akcje. Jedną z nich jest "Wspólny obiad sąsiadów". Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej zapraszają sąsiadów z pobliskich kamienic do wspólnego zjedzenia obiadu. Takie działanie przyczynia się do przełamywania barier oraz do wzajemnego zrozumienia siebie. Uzupełnieniem jest akcja "Wspólne śniadanie". W tym przypadku, to seniorzy z okolicy zapraszani są do przedszkoli na śniadanie.  Dzięki temu od dziecka mieszkańcy przyzwyczajają się do współistnienia z osobami starszymi. Wielkopolska i sam Poznań też mają się czym pochwalić. Władze regionu dostrzegły fakt, że w Województwie Wielkopolskim funkcjonują 24 samorządowe Rady Seniorów. Dlatego postanowiono w najbliższym czasie powołać ciało, które pełniłoby rolę Wielkopolskiej Rady Seniorów. Natomiast miasto Poznań może poszczyć się działalnością Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz innymi działaniami na rzecz osób starszych. Należy tutaj wspomnieć o 150 mieszkaniach senioralnych oddanych do użytku w ostatnich latach, czy wprowadzeniu całorocznego biletu na autobusy i tramwaje za zaledwie 50 złotych.

Konferencja "Samorządowy Trójkąt Weimarski" została zorganizowana przez Samorządy Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego