Wielkopolski Portal Senioralny

Poznań miastem przyjaznym seniorom...

Poznań miastem przyjaznym seniorom...
Ostatnio Poznań został przyjęty do miast przyjaznym starzeniu się sieci Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Jest to drugie polskie miasto po Gdyni znajdujące się w tej elitarnej grupie.  

Równolegle amerykański portal internetowy "Insider Monkey" uważa, że w Polsce emeryturę najlepiej spędzić jest w ... Białymstoku. Poznań znalazł się na przedostatnim 9 miejscu. Według Wojciecha Bauera - dyrektora Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu w idei miast przyjaznych starzeniu nie chodzi o certyfikat, którym można się pochwalić, ale o ciągły rozwój. Wkrótce zostaną zaproszeni do współpracy mieszkańcy, organizacje miejskie, pozarządowe, także urzędnicy. Zaangażowane będą wszystkie jednostki Urzędu Miasta Poznania, przede wszystkich Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. - Miasto przyjazne seniorom to miasto uniwersalne i przyjazne wszystkim. Dlatego teraz naszym zobowiązaniem jest wypracowanie przez wszystkie zainteresowane strony planu działania - mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. Miasto nic nie płaci za przystąpienie do sieci miast przyjaznych starzeniu. Musi jednak wykonać ogromną pracę. Trzeba między innymi wybudować mieszkania komunalne dla seniorów, zadbać o transport osób starszych, a także o ich integrację. 

Jednak amerykańscy dziennikarze uznali, że to Białystok, a nie Poznań, czy Gdynia jest najlepszym miastem dla seniorów. Zdecydował o tym fakt wielokulturowości miasta, czego nie można powiedzieć o Poznaniu. Pod uwagę wzięto również koszt życia, bezpieczeństwo i jakość opieki zdrowotnej seniorów. Nie bez znaczenia były również warunki sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Kolejnym plusem Białegostoku jest niska zabudowa, bez drapaczy chmur, które powodują, że osoby starsze mogą czuć się jak w labiryncie. A w Poznaniu budowanych jest kilka kolejnych  wieżowców.

Tak więc władze Poznania muszą w najbliższych latach zmierzyć się nie tylko z marzeniami, ale również z realną oceną bezstronnych dziennikarzy. Życzymy im powodzenia w realizacji ambitnych planów.

 

1 komentarz

  • Marica
    Marica poniedziałek, 22, sierpień 2016 23:23 Link do komentarza

    Nie zauważyłam, aby Centrum Inicjatyw Senioralnych chciało kiedykolwiek skorzystać z mojego doświadczenia.
    Oni pragną tylko pouczać nas i nic więcej...

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego