Wielkopolski Portal Senioralny

Atrakcje Wielkopolski – Pałac w Wąsowie

Atrakcje Wielkopolski – Pałac w Wąsowie
     Zaledwie 50 kilometrów od Poznania w powiecie nowotomyskim znajduje się pełen uroku pałac. Warto się do niego wybrać na letnią wycieczkę.

      W Wielkopolsce znajduje się około stu zabytkowych zamków i zapewne drugie tyle pałaców. W wielu z nich znajdują się muzea. Inne są domami pracy twórczej, czy ośrodkami szkoleniowymi różnych publicznych instytucji. Jeszcze inne zostały odrestaurowane za prywatne pieniądze. Te obiekty zazwyczaj przekształcono w centra kongresowe z ogólnodostępnymi hotelami i restauracjami. Jednym z nich jest pałac, często określany mianem zamku w Wąsowie. Został zbudowany w latach 1870 - 1872 przez berlińskiego architekta Gustawa Erdmanna.  Pierwotnie była to neogotycka willa przeznaczona dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta. Powstała w pobliżu starego osiemnastowiecznego pałacu Sczanieckich. Jednak w związku z planowaną wizytą w Wąsowie cesarza Wilhelma II około 1900 roku przebudowano willę nadając jej formę zamku. W tym samym czasie rozpoczęto dla niego budować w Poznaniu Zamek Cesarski.  Pałac w Wąsowie zlokalizowany jest na wzniesieniu i otoczony parkiem krajobrazowym z pomnikowymi drzewami - głównie dębami, lipami i bukami. Wnętrza reprezentacyjnego parteru rozłożone zostały symetrycznie wokół wielkiego holu, z którego na piętro pałacu prowadzi dwubiegunowa klatka schodowa. Obecnie obiekt pełni funkcję hotelowo-konferencyjną. Bez problemu można tutaj przyjechać na kawę i zwiedzić ciekawy zamek.

95 komentarzy

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę