Wielkopolski Portal Senioralny

Życie seniorów w Kłodawie

Życie seniorów w Kłodawie
W Kłodawie seniorzy mają gdzie spędzać wolny czas. Działa tutaj Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz dwa kluby seniora. Organizowane są też liczne imprezy adresowane do dej grupy wiekowej.

Od ośmiu lat w Kłodawie prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oprócz licznych wykładów odbywają się stałe zajęcia informatyczne, nauki języka angielskiego, rekreacji przy muzyce, nordic walking i wiele innych. W Kłodawie działają również dwa nieformalne kluby seniora. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej. Cechą charakterystyczną jest to, że seniorzy sami organizują sobie wolny czas. Są to zarówno wspólne rozmowy, imprezy okolicznościowe, potańcówki, jak również wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy do opery, operetki i teatru. W mieście działa również Koło Terenowe Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, które organizuje wolny czas starszym osobom. Gmina Kłodawa nie tylko pomaga tym organizacjom udostępniając własne lokale, ale także wspiera seniorów poprzez działania Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Biblioteka  zaprasza seniorów na różne spotkania autorskie oraz jest punktem spotkań organizacyjnych dla nieformalnej grupy Solnych cyklistów. Celem działalności Klubu jest promowanie turystyki rowerowej oraz sportu rowerowego jako sposobu na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Natomiast   Gminny Ośrodek Kultury corocznie organizuje spotkania z okazji Dnia Babci, czy Dnia Dziadka, a starsze panie swoimi  zdolnościami  manualnymi dzielą się podczas  zajęć w klubie rękodzieła artystycznego "Finezja". Drzwi GOKu są szeroko otwarte na różne spotkania osób starszych między innymi sympatyków gier  w szachy i warcaby. Tutaj jest też siedziba zespołu ludowego KŁODAWIAKI. Jego członkami są wyłącznie miejscowi seniorzy. Natomiast w należącej do gminy miejscowości Luboniek działa inny zespół ludowy - LUBONIAKI. Obydwa zespoły swoim śpiewem uświetniają liczne uroczystości lokalne. W Kłodawie prężnie funkcjonuje również Lokalna Grupa Działania przy Stowarzyszeniu "Solna Dolina" . W jej skład wchodzi sześć ościennych gmin . Aktualnie realizowany jest projekt „Wiek to nie bariera – międzypokoleniowe spotkania z aktywnością”. Ponadto Urząd Miasta i Gminy umożliwia korzystanie z badań profilaktycznych w ambulansie z którego korzystają mieszkańcy całej gminy. Podczas wizyt ambulansu badana jest osteoporoza, PSA, jelito grube oraz przeprowadzana jest mammografia. W ramach budżetu obywatelskiego  w lipcu tego roku powstała siłownia zewnętrzna dla osób starszych. Ponadto od 1 czerwca tego roku władze gminy zorganizowały wydawanie "Kopert życia" dla seniorów.  W ciągu pierwszego miesiąca wydano  170 kopert.

Kłodawa to gmina miejsko-wiejska położona w powiecie kolskim. Słynie z tego, że  znajduje się tutaj największa w Polsce czynna kopalnia soli.

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego