Wielkopolski Portal Senioralny

Szreniawa - Festyn Zielonoświątkowy

Szreniawa - Festyn Zielonoświątkowy
    Jak co roku w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie koło Poznania odbędzie się Festyn Zielonoświątkowy. Warto na nim być!

     Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu zwyczajom agrarnym rozpowszechnionym od wieków na ziemiach polskich. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt oraz wyścigi na pastwiskach zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. W tym dniu obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku, Zielone Świątki stały się oficjalnym świętem ruchu ludowego. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. Muzeum również pragnie nawiązać do tej tradycji i zapewnić Państwu miły, rodzinny wypoczynek. W dniu Festynu z Poznania do Szreniawy będą kursować dodatkowe pociągi Kolei Wielkopolskich, które są partnerem Muzeum. Bilety w promocyjnej cenie 5 złotych w obie strony.

    Organizatorem imprezy jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Festyn jest bezpłatny i odbędzie się w niedzielę 20 maja, w godz. 11.00 - 17.00. 

 

Skomentuj

Podając swój adres email oraz Imię/Nazwa użytkownika robisz to dobrowolnie i jednocześnie zgadzasz się na opublikowanie Twojego komentarza oraz Iminia/Nazwy użytkownika oraz zapisanie Twoich danych w bazie osób udzielających komentarze. Redakcja nie będzie tych danych używać w żaden inny sposób, w tym nie będzie wysyłać Tobie żadnych materiałów reklamowych. Twoje dane zostaną zapisane, przechowywane i administrowane przez redakcję (pełne dane w dziale KONTAKT). Masz prawo w każdym momencie do bezpłatnego i skutecznego usunięcia Swoich danych pisząc stosowną prośbę drogą mailową na adres redakcja@brawosenior.pl.

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego