Wielkopolski Portal Senioralny

Wyrzeźbione życie

Wyrzeźbione życie
Autorami filmu są śląscy filmowcy amatorzy - Joachim Piechulek i Jerzy Jóźwiak. Obydwoje są emerytami i mają odpowiednio 78 i 68 lat.

Od wielu lat tworzą swoje filmy w Amatorskim Klubie Filmowym "Iks" w Mikołowie. Kilka lat temu zrealizowali obraz "Wyrzeźbione życie". Opowiada on o wręcz nieprawdopodobnej historii życia śląskiego rzeźbiarza Augusty Dyrdy. Bohater filmu urodził się niedaleko Pszczyny na Górnym Śląsku. Zanim został uczniem słynnego polskiego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego, jako Ślązak, odbył służbę wojskową w Wehrmachcie. Będąc jeńcem wojennym przebywał w obozie w Jugosławii. Jego malowidła ścienne portretów Józefa Stalina zachwyciły samego Josipa Broz Tito.

Film "Wyrzeźbione Życie" był prezentowany na odbywającym się w Poznaniu Festiwalu Niezależnej Twórczość Filmowej Osób Dojrzałych "WYŚCIG JASZCZURÓW". Zapraszamy państwa do obejrzenia tego niezwykłego filmu.

 

Media

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego