Wielkopolski Portal Senioralny

Wymiana dowodu osobistego

Wymiana dowodu osobistego
Przeterminowany dowód osobisty to poważny problem. Bez aktualnego dokumentu nie weźmiemy kredytu, nie dostaniemy paszportu, czy nie załatwimy sprawy w urzędzie.

Wszędzie musimy wylegitymować się dowodem osobistym. Jego termin ważności to 10 lat od daty wydania. Wyjątek stanowią osoby niepełnoletnie i osoby po 65. roku życia. Emeryci zazwyczaj otrzymują dowód ważny bezterminowo. Ale jeśli jesteście Państwo młodymi seniorami, to możecie posiadać dokument wydany na czas określony. Aby ustrzec się przed różnymi problemami sprawdźmy jego termin ważności. Znajduje się on w prawym dolnym rogu poniżej świecącego hologramu.

 Jeśli będziemy musieli wymienić dowód osobisty, to trzeba zaopatrzyć się w dwie fotografie i udać się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Tam trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Zazwyczaj wydawaniem dowodów zajmują się Wydziały Spraw Obywatelskich. Wymiana dokumentu trwa około miesiąca i jest bezpłatna.

1 komentarz

  • beata
    beata piątek, 03, listopad 2017 16:39 Link do komentarza

    A czy można prosić o informację czy i gdzie należy podać nowy nr. dowodu osobistego.

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego