Wielkopolski Portal Senioralny

Helena Majdaniec - Zakochani są wśród nas

Helena Majdaniec - Zakochani są wśród nas
     Nazywano ją królową tweesta. Urodziła się w Mylsku na Wołyniu, w rodzinie prawosławnej. W 1946 roku zamieszkała w Szczecinie, gdzie ukończyła szkołę muzyczną II stopnia.  

 

Helena Majdaniec debiutowała w 1962 w Szczecinie w klubie studenckim „Pinokio”. Jest laureatką Festiwalu Młodych Talentów, który odbywał się w jej rodzinnym Szczecinie. Tam zwrócił na nią uwagę Franciszek Walicki i zaprosił do zespołu Niebiesko - Czarni. W tym samym roku wystąpiła na II MFP w Sopocie, a rok póżniej na  FPP w Opolu. Od 1963 nagrywała płyty. W latach 60 XX w. występowała m.in. w paryskiej „Olympii” oraz w Szwajcarii, Jugosławii, na Węgrzech i w Polsce. W 1968 wyemigrowała do Francji i zamieszkała w Paryżu, gdzie śpiewała cyklicznie w kabaretach „Rasputin” i „Szeherezada”. Pracowała też dla radia i telewizji francuskiej. Występowała również w Kanadzie, Kuwejcie i Maroku. W styczniu 2002 roku zmarła nagle, w swoim rodzinnym domu w Szczecinie. Jej imię nosi szczeciński Teatr Letni.

 

Media

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego