Wielkopolski Portal Senioralny

Marek Grechuta - Świecie nasz...

Marek Grechuta - Świecie nasz...
Urodził się w 1945 roku w Zamościu. W 1963 roku rozpoczął studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej. Tam poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył „Kabaret Architektów Anawa”.

Publiczny debiut muzyczny Marka Grechuty miał miejsce w październiku 1967 roku, kiedy dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później na VI KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Serce”. W kolejnym roku otrzymał na VII KFPP jedną z głównych nagród za piosenkę „Wesele”. Tak rozpoczęła się jego wieloletnia kariera muzyczna. Po wprowadzeniu stanu wojennego piosenkarz zaczął mieć duże problemy psychiczne. Nie rzadko nie był w stanie wystąpić przed publicznością. Zmarł w październiku 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Jego imieniem nazwane są ulice w LublinieOpoluOstrowie WielkopolskimRadomiu i Słupsku.

 

 

Media

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego