Wielkopolski Portal Senioralny

Będą mieszkania dla seniorów

Będą mieszkania dla seniorów
Władze Poznania dostrzegają problemy seniorów. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia osobom starszym specjalnie przystosowanych mieszkań.

Dzisiaj wielu seniorów mieszka w niedogodnych dla ich zdrowia warunkach. Zazwyczaj są to mieszkania w starych prywatnych kamienicach. Dla osób samotnych są one stanowczo za duże i brakuje w nich wielu udogodnień. Największym problemem są wysokie schody, trudne do pokonania w podeszłym wieku. Janina Paprzycka z Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu podaje przykład pewnego mieszkańca. Przed laty zaadaptował on na mieszkanie strychu w prywatnej kamienicy. Dziś ma prawie 80 lat i stał się więźniem we własnym mieszkaniu.  - Nie jest w stanie pokonać tylu pięter – mówi J. Paprzycka. Zaznacza, że nie jest to bynajmniej odosobniona sytuacja. Wiceprezydent Poznania Arkadiusz Stasica widzi pilną potrzebę dopasowania mieszkań do potrzeb tej grupy społecznej. Obecnie w mieście mieszka około 125 tysięcy seniorów, a w najbliższych latach liczba ta będzie rosła. Do 2020 roku miasto planuje wybudowanie minimum 840 mieszkań komunalnych. Z czego przynajmniej 15 procent ma być przeznaczonych dla osób starszych. Mieszkania dla nich będą znajdować się na parterze, aby uniknąć barier architektonicznych. Natomiast jeśli będzie to budynek z windą, to mogą znajdować się  także na wyższych kondygnacjach. Ale mieszkania dla seniorów nie będą wydzielonymi enklawami wyłącznie dla osób starszych. Ważne jest, by w jednym budynku znalazły się mieszkania zarówno dla seniorów, jak i rodzin wielodzietnych, młodych ludzi oraz dla wychowanków domów dziecka. Ale najistotniejsza jest tutaj infrastruktura. W pobliżu budynków musi znajdować się przychodnia lekarska, apteka i oczywiście tani sklep spożywczy. Konieczny jest też łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Janina Paprzycka z Miejskiej Rady Seniorów przypomina, że na Zachodzie w takie przedsięwzięcia angażują się także deweloperzy, którzy podpisują umowę z gminą na 10-15 lat. Władze Poznania podjęły już takie rozmowy i zostały one przyjęte bardzo pozytywnie.

Skomentuj

Powrót na górę
um
Rops
logo powiat poznanski
logo poznań

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego